MPK Łódź nie zgadza się z werdyktem w konkursie KPO na dofinansowanie do zakupu taboru tramwajowego i zapowiada odwołanie się od rozstrzygnięć konkursowych. Zdaniem przewoźnika i miasta w ocenie wniosku popełniono błędy związane np. z rozumieniem określenia "tabor niskopodłogowy". Jak na razie wniosek MPK znajduje się na czwartym miejscu na liście rezerwowej.
Jednym z wniosków, jakie znalazły się na liście rezerwowej w
konkursie na dofinansowanie zakupu tramwajów z KPO jest ten złożony przez MPK Łódź. Aplikacja przewoźnika otrzymała 22 pkt, a więc o dwa mniej niż MPK Kraków, którego wniosek jest ostatnim, który zakwalifikował się do dofinansowania, choć tylko częściowego. Trzy wnioski: Bydgoszczy oraz MPK Poznań i MPK Wrocław zostały ocenione na 25 pkt i
otrzymały pełną wnioskowaną kwotę środków.
Poza MPK Łódź na listę rezerwową trafiły również wnioski Tramwajów Szczecińskich, Tramwajów Śląskich, MZK Toruń oraz Olsztyna. W tym momencie nie wiemy, czy mają one szansę chociaż na częściowe dofinansowanie, co wydaje się prawdopodobne, bowiem budżet naboru nie został wykorzystany w pełni - do podziału wciąż pozostało ponad 250 mln złotych (o tę kwestię zapytaliśmy już CUPT).
Będzie odwołanie do CUPT
Łódź postanowiła odnieść się do
wyników naboru. W informacji prasowej miasta czytamy, że “miasto może uzyskać wsparcie finansowe wynoszące 251 mln złotych”.
– Obecnie czekamy na oficjalne pismo ze szczegółową analizą merytoryczną wniosku i kartą projektu. Najwięcej punktów Łódź zdobyła w kategorii „Promocja transportu zbiorowego – informuje samorząd i przypomina, że w puli konkursu wciąż pozostało 275 mln złotych.
W dalszej części informacji prasowej miasto zaznacza, że nie zgadza się z werdyktem CUPT-u i zamierza odwoływać się od decyzji o rozstrzygnięciu konkursu.
– Konkurs „E Zielona, inteligentna mobilność” promował miasta z większościowym udziałem taboru niskopodłogowego, a także te, które już wcześniej podpisały umowy na zakup tramwajów. Sądzimy, że w weryfikacji wniosku popełniono błędy m.in. w rozumieniu wspomnianego taboru niskopodłogowego, dlatego od decyzji Centrum Unijnych Projektów Transportowych będziemy się odwoływać – poinformował samorząd.
Środki na nowe wozy, które dostarczy Modertrans (?)
Warto zaznaczyć, że MPK Łódź chciało pozyskać środki na zakup 30 fabrycznie nowych tramwajów, które są
przedmiotem przetargu z ubiegłego roku. W postępowaniu
wpłynęła tylko jedna oferta, autorstwa Modertransu, choć poznaliśmy ją pod koniec lipca ubiegłego roku. Od tego momentu minęło już więc prawie pół roku. Jeśli MPK udałoby się skorzystać z KPO, to czas na formalne podpisanie umowy z Modertransem nieubłaganie się kurczy - wozy finansowane z KPO muszą być bowiem zgłoszone do odbiorów do końca sierpnia przyszłego roku.